گواهی مبدا (Certificate of Origin)

گواهی مبدا (CO)، سند تجاری مهم بین‌المللی است که تأیید می‌کند کالاها در یک محموله صادراتی به طور کامل در یک کشور خاص تهیه، تولید و پردازش می‌شوند. آنها “ملیت” محصول را اعلام می‌کنند و همچنین به عنوان اظهارنامه‌ای از طرف صادرکننده برای برآوردن الزامات گمرکی یا تجاری عمل می‌کنند.

گواهی مبدا‌های گمرکی، بانک‌ها، ذینفعان خصوصی و واردکنندگان برای اهداف مختلفی درخواست می‌شوند. تقریباً همه کشورهای جهان برای انجام مراحل ترخیص کالا از گمرک به گواهی مبدا نیاز دارند: هنگام تعیین عوارضی که بر روی کالاها تعیین می‌شود یا در برخی موارد، آیا ممکن است کالا به طور قانونی وارد شود یا خیر.

دو نوع گواهی مبدا وجود دارد که اتاق‌ها می‌توانند صادر کنند:

  • گواهی‌مبدا‌های غیر ترجیحی (Non-Preferential Cos) که تأیید می‌کنند که کالاها تحت هیچ گونه ترجیحی نیستند. این‌ها نوع اصلی گواهی‌مبداهایی هستند که محفظه‌ها می‌توانند منتشر کنند و به عنوان “گواهی مبداهای معمولی” نیز شناخته می‌شوند.
  • گواهی‌مبداهای ترجیحی (Preferential Cos)، که تأیید می‌کنند کالاها هنگام صادر شدن به کشورهایی که این امتیازات را افزایش می‌دهند، مشمول تعرفه یا معافیت کمتری می‌شوند. این گواهی‌مبداها تمایل زیادی به توافقنامه‌های تجاری منطقه‌ای دارند.

برای هر دو گواهی ترجیحی و غیرترجیحی مبدأ، صدور آن بستگی به این دارد که آیا خود گواهینامه مجاز است یا گواهینامه مجاز مورد نیاز است.

در صورت تأیید صلاحیت خود، صادرکننده یا سازنده این حق را دارد که انطباق محصول خود را با معیارهای مبدأ قابل اجرا ارزیابی کند. سپس ممکن است با استفاده از فرم تجویز شده، گواهی مبدا صادر کند. گاهی اوقات، هیچ فرم تجویز شده‌ای وجود ندارد، به این معنی که صادرکننده یا تولیدکننده مجاز است به سادگی یک اظهارنامه (قسم خورده) در مورد مبدا کالا ارائه دهد. اظهارنامه ممکن است یا در یک سند جداگانه ارائه شود، یا در یک سند تجاری دیگر، مانند فاکتور، گنجانده شود.

در مواردی که گواهینامه شخص ثالث مورد نیاز است، معمولاً گواهی مبدأ باید توسط صادرکننده یا سازنده امضا شود و توسط یک نهاد صادرکننده محلی مانند اتاق بازرگانی یا مرجع گمرکی امضا شود. مسئول صدور گواهینامه ممکن است صادرکننده یا تولیدکننده را ملزم به ارائه اسناد مربوط به فرایند تولید یا حتی بررسی محل تولید کند. بنابراین فرآیند صدور گواهینامه هزینه‌هایی را شامل می‌شود، از جمله هزینه‌هایی که به مقام صلاحیت‌دار پرداخت می‌شود.

 

نویسنده: کسری سمسارها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up